Brak Nadchodzących Ślubów

 

 

dominiksavio 1

 

Św. Dominik Savio

Jest patronem dzieci i młodzieży, ministrantów, matek w stanie błogosławionym oraz małżeństw starających się o potomstwo. Został nazwany przez papieża Piusa XI „małym świętym” i „gigantem ducha". Dlatego właśnie przez jego wstawiennictwo modlimy się po każdej mszy świętej.

 

Życiorys:

Dominik Savio został ochrzczony w dniu narodzin, w Riva Di Chieri. Dominik uczęszczał do szkółki prowadzonej przez miejscowego proboszcza, a potem do szkoły w Castelnuovo d'Asti. Już w wieku 5 lat służył do Mszy Świętej. Znaczna odległość do kościoła oraz trudne warunki pogodowe nie przeszkadzały mu w posłudze oraz modlitwie. Zapytany czy nie boi się chodzić sam tak daleko, odpowiedział: „Nie jestem sam. Jest ze mną Najświętsza Maria Panna i mój Anioł Stróż.” Dnia 8 kwietnia 1849 r. w Wielkanoc przyjął pierwszą Komunię Świętą. Ze strony księdza proboszcza był to akt odwagi, gdyż w owych czasach panowało przekonanie, że do sakramentów pokuty i ołtarza należy dopuszczać w wieku znacznie późniejszym.

Dominik Savio pewnego dnia po generalnej spowiedzi i po Komunii Świętej napisał akt ofiarowania się Matce Bożej Niepokalanej i złożył go na jej ołtarzu: „Maryjo, ofiaruję Ci swoje serce. Spraw, aby zawsze było twoim. Jezu i Maryjo bądźcie zawsze moimi przyjaciółmi. Błagam Was, abym raczej umarł, niż bym miał przez nieszczęście popełnić choć jeden grzech.”

W wieku 12 lat został przyjęty przez św. Jana Bosko do oratorium na Valdocco. W 1856 r. wraz z kilkoma przyjaciółmi założył Towarzystwo Niepokalanej, grupę chłopców zaangażowanych w młodzieńczy apostolat dobrego przykładu. Dominik był znany w Oratorium jako osoba gorliwie praktykująca i nie zaniedbująca okazji do modlitwy. Otrzymał dar kontemplacji, ekstazy i inne nadprzyrodzone dary.

Późną jesienią 1856 roku, Dominik Savio zaczął chorować. Jan Bosko wezwał lekarza, który stwierdził bardzo zaawansowaną chorobę płuc. Kiedy Dominik żegnał Jana Bosko i kolegów, ze łzami w oczach powiedział: „Ja już tu nie wrócę.” – tak też się stało. Męczył się jeszcze kilka miesięcy. 9 marca 1857 roku, zaopatrzony Sakramentami Świętymi, kiedy ojciec czytał mu modlitwy o dobrą śmierć, chłopiec zawołał: „Do widzenia, ojcze! Do widzenia! O, jakie piękne rzeczy widzę!”, po czym zmarł.

 

Wspomnienie w Kościele:

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dies natalis (9 marca).

 

Święty Dominiku Savio módl się za nami!

 

Grafik służeń w niedziele i uroczystości:

 

 

 Godziny:

 Ministranci:

7.30

29.10 Mateusz Olczak, Wojciech Górski
1.11 Mateusz Olczak
5.11 Michał Socha, Jan Sosulski
12.11 Tobiasz Najman

9.00

Filip Rodziewicz
Jakub Kaluta
Mateusz Pędziński

10.30 Jan Sosulski
Michał Socha
Dawid Kordys
Rafał Kopaczewski
12.00  Szymon Markowski
Jan Świątek
Maksymilian Drecki
Krystian Czekalski
Szymon Markowski
16.30 Kamil Fabiś
Wojciech Strzelczyk
Przemysław Fabiś
Marcin Fabiś
Maciej Strzelczyk
18.00

Tymon Radzik
Konrad Radzik
Bartek Poszwald
Michał Poszwald

20.00

Przemysław Kunecki
Szymon Fiegler
Wojciech Górski
Piotr Górski

IMG 6315

 „Ministranci czy lektorzy spełniają prawdziwą funkcję liturgiczną. Powinni więc wykonywać swoją posługę z pobożnością i dokładnością, jak to przystoi wzniosłej posłudze i odpowiada słusznym wymaganiom Ludu Bożego” [KL 29].

 

Wspólnota ministrantów istnieje w naszej parafii od samego początku. Obecnie gromadzi ok. 55 ministrantów, w tym 30 lektorów w różnych grupach wiekowych, którzy pragną służyć przy Ołtarzu Pańskim podczas każdej Eucharystii. Opiekunem i duszpasterzem służby liturgicznej jest ks. Krzysztof Osowski. Pomaga mu dwóch animatorów: Wojciech Górski i Bartosz Poszwald oraz skarbnik: Michał Socha.

 

Sobota?

 W każdą sobotę o godzinie 10.00 spotykamy się w salce parafialnej aby wspólnie poszerzać swoją wiedzę na temat Liturgii Kościoła Katolickiego. Oprócz bezpośredniej formacji, wspólnie spędzamy czas na grze w piłkę na parafialnym boisku, częstych wyjazdach rowerowych, wypadach na basen, robieniu grilla i nie tylko! Przyjdź i sam się przekonaj!

 

Mecz ministrancki (17 of 19) 

 

Jesteś potrzebny do zadań specjlanych!

Chcesz zostać komandostem do zdań spejalnych samego Pana Jezusa? Chcesz lepiej przeżywać liturgię i poznać bliżej Boga? Chcesz poznać niesmowitych ludzi i dobrze się bawić? Przyjdź do nas! Na 100% nie będziesz tego żałować! Czekamy na Ciebie w każdą sobotę o godzinie 10.00!

 

Dodatkowe infomacje:

  • Okres kandydatury ministranckiej trwa ok. 6 miesięcy i kończy się uroczystym przyjęciem do grona ministrantów w Wielki Czwartek. Wtedy każdemu z chłopców zostanie nałożona komża przez księdza proboszcza i księdza opiekuna.
  • Okres kandydatury lektorskiej trwa ok. roki i kończy się uroczystym błogosławieństwem księdza biskupa.

Grafik służeń w Tygodniu:

 

 Dzień Tygodnia:

 Msza o 7.30:

 Msza o 18.30:

 Poniedziałek: Jan Sosulski  
 Wtorek:   Jan Świątek
Filip Rodziewicz
 Środa:   Szymon Markowski
Dwid Kordys
Czwartek:    Odnowa w Duchu Świętym
 Piątek:  

Michał Socha
Karol Ważny
Tymoteusz Puślecki
Wojciech Górski

 Sobota:   Szymon Flieger